Újra kezdődtek a jóga órák… izomláz… nyüssz

Hosszú kihagyás után tegnap volt az első jóga órám. Mit ne mondjak, izzasztó volt. Reggel éreztem is, hogy mennyi izomból áll az ember lányának a háta! Főként gerinc mentén! Igyekeztem már az ágyban mindenemet a helyére ropogtatni és nyújtózkodással beindítani a vérkeringésemet, már amennyire mindezt Párom rajtam keresztül vetett karja és lába engedte. Először őt hajtogattam le magamról, majd a takarót. Általában minden reggel ez megy. Én próbálok időben felkelni, ő pedig minduntalan visszahúz, akár egy alvósmacit. Vagy mosolygok rajta, vagy morgok, de ma reggel mosolyogtam. Kicsit sántikálva indultam neki a napnak… izomláz!

Nekem azt senki se mondja, hogy a jóga nem sport. Igenis, hogy az, mert alaposan megdolgozom azért, hogy megtartsam az éppen aktuális pozíciót. A tegnapi Hős tartásnál még a hátul nyújtva maradt jobb lábam is úgy remegett az erőlködéstől, mintha valaki rángatta volna! Be kell ismernem, hogy az elmúlt három hónapban, amit a jóga csoportban töltöttem, ahová az anyám vitt el, sokkal jobban érzem magam, mint a korábbi Zumba vagy Fitbox edzéseken. Megnyugtat. Egyszerűen megnyugtat. A kilencvenedik percben már semmi feszültség vagy agresszió nincs bennem. Ahogy szépen lassan megtanulom használni az egyensúlyérzékemet a gyakorlatok közben, úgy találom meg a lelki egyensúlyomat is. Amire nagy szükségem van.

Heti két edzésen veszünk részt. Keddenként van a Hatha-jóga. Ez az izzasztóbb. Viszont lelkileg többet segít:

A Hatha Jóga jelentése A Hatha szóban a Ha szó napot jelent, a Tha pedig holdat. A nap és a hold, a yang és a yin az energiát szimbolizálják. Mindkét energia egymás ellentéte, mégis egymást állandóan kiegészítve törekszenek az egyensúly állapot elérésére. A Hatha jóga célja tehát, hogy segítségével egyensúlyt találjunk a yang aktív, és a yin passzív ereje között.

Az ayurvédikus filozófiában (tulajdonképpen az élet megismerésének tana) az úgynevezett testi és szellemi tulajdonságainkról beszélünk. Ezek a tulajdonságok határozzák meg az emberi szervezet működését és a személy magatartását. Tulajdonságaink három félék lehetnek:

Rajas a tevékenykedést jelenti.

Tamas a passzivitás szanszkrit szava.

Sattva pedig az előbbi kettő között található, és harmóniát jelent.

A jógagyakorlatokban (asana) egyensúlyra törekszünk, és ha az egyensúlyt elértük, könnyedséget érzünk, mivel ilyenkor megfelelő a bennünk lévő feszültség mértéke, a yang és yin erő között egyensúly jön létre. Ilyenkor az energia szabadon áramlik bennünk, a gyakorlat elvégzéséhez pedig minimális energiára van szükség. Amikor a gyakorlat során a yang erő van túlsúlyban, akkor ez az energia kibillenti a gyakorlatot egyensúlyából. Ilyenkor az asana-ban túlzott mértékben az akcióra kerül a hangsúly; nincs szó könnyedségről, hiányzik az ellazulás, és az energia áramlása sem megfelelő.

Ennek az a következménye, hogy a gyakorlat során nem tudunk szabadon lélegezni, és gyorsabban el is fáradunk. Ezért olyan fontos minden gyakorlatban arra törekednünk, hogy a yang és yin energia egyensúlyban legyenek egymással. Ebben segít a technika helyes elsajátítása. A jóga gyakorlatok helyes technikáját és a harmonikus egyensúlyi állapot elérését a tanítvány tanára útmutatása alapján szerzi meg. A jóga gyakorlatok technikájának egyre tökéletesebb elsajátítása még más okból is nagyon fontos. Csak a megfelelő technikai tudás gondoskodhat arról, hogy testünket megkímélhessük az esetleges károsodástól vagy sérülésektől. Izületeinket csupán a megfelelő formában terhelhetjük, és azt is meg kell tanulnunk, hogy hogyan találjuk meg izületeinkben, izmainkban, végül pedig egész testünkben az egyensúlyt. Ha az asana során fájdalmat érzünk, az azt jelenti, hogy nem jól végeztük a gyakorlatot.”

Forrás:  http://anahita-joga.hu/component/content/article/98.html

Csütörtökönként, pedig gerinc-jógán veszünk részt. Azt nem állítom, hogy könnyebb, vagy kevésbé izzadok meg… egyszerűen jól érzem magam utána. Mindenem a helyére ropog. A két edzés közti időben pedig fitt-labdázom és capoeirazom. Szigorúan házilag. Tudom, hogy Sopronban is van capoeira csoport, de azt hiszem, hogy szimplán a beégéstől félek 🙂  De azzal is tisztában vagyok, hogy mozgásszegény életmódot nem tudok folytatni. Valamit csinálnom kell! Aki 7 éves kora óta versenyszerűen sportolt mindig valamit, majd húszas éveire *urvára ellustult, annak tennie kell valamit. Meg kell találnom az ideális sportágat. S úgy néz ki, hogy a kerékpározás mellett a jóga az, ami kimondottan jólesik 🙂

Végre megtaláltam a szabócentimet, így otthon elvégzem a méredzkedést. Kíváncsi leszek mennyivel tunyultam el a legutóbbi óta 😛

Kívánok nagyon szép és eseménydús napot!

Joyo   

Tovább a blogra »